Wkład w rozwój oprogramowania opensource

Praca nad systemem tak złożonym, jak Bibliografia Publikacji Pracowników stawia wiele wyzwań zarówno przed programistą jak i oprogramowaniem, na bazie którego ten system jest tworzony. Często okazuje się konieczne wykorzystywanie go do maksimum. Nierzadko w ten sposób trafiamy na sytuacje które nie zostały przewidziane przez autorów.

Jeden z podstawowych elementów zapewniających funkcjonowanie Bibliografii Publikacji Pracowników to framework webowy Django. Podczas pracy nad BPP okazało się, iż jeden z elementów Django nie funkcjonuje tak, jak powinien. W takich sytuacjach wypełniane jest specjalne zgłoszenie w systemie śledzącym błędy dla tego projektu. Gdy naprawa takiej niedogodności pozostaje w naszej gestii, zostaje opracowana i przekazywana jest autorom projektu za pomocą funkcji serwisu GitHub, gdzie oprogramowanie opensource może być przechowywane w formie źródłowej.

W ten sposób, nasza poprawka trafi do przyszłych wersji Django, a inni programiści w przyszłości nie trafią na podobny problem, bo zwyczajnie w tamtym miejscu go nie będzie.